Solucan Gübresi Ne Zaman ve Ne kadar Uygulanmalıdır

Bitmiş kompost koyu renkli, hafif ve kötü kokusu olmayan bir üründür. Kompostlama sürecinin tamamlandığına karar verildiğinde sulama işlemi durdurulmalıdır. Yığınlar üstten aşağı doğru kurumaya başlar, solucanlar hala nemli olan yığının dibine doğru toplanmaya başlar.

Solucan gübresi yavaş bir şekilde yığının üzerinde alınıp elekten geçirilip torbalara aktarılmalıdır. Eleğin üzerinde kalan ve halen ayrışmamış organik malzeme, solucan ve diğer malzemeler diğer kompost işlemi için kullanılabilir.

Solucan gübresi hazırlığında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır:

  • Kompost yığını yeteri kadar nemli tutulmalıdır. Çok az veya çok fazla nem solucanlara zarar verebilir ve kompostlama sürecini yavaşlatabilir. Kompostlama yığınlarında kullanılan organik atıklarda plastik, kauçuk, cam veya metal benzeri nesnelerin bulunmamasına dikkat edilmelidir.
  • Solucanlar, kurbağa, sıçan, kertenkele, kuş ve karınca gibi zarar verici hayvanlardan korunmalıdır.
  • Solucanlar yumuşak gövdelere sahiptir ve kolayca yaralanabilirler. Bu nedenle yığını çevirirken veya aktarım yaparken çok dikkatli olmak gerekir. Döndürme işlemlerinde keskin veya zarar verecek nesneler kullanılmamalıdır. Yığın ile yapılacak işler nazikçe yapılmalıdır.
  • Kırsal alanlarda, tarım, hayvancılık ve ilgili faaliyetler sonucu büyük miktarlarda organik atık üretilir. Bu organik atıklar büyük miktarda organik karbon ve bitki besinleri içerirler. Organik atıkların solucanlar tarafından kompost edilmesine “Vermikomposting” denir. Solucan gübresinin toprağa uygulanmasının birçok yararı vardır.
  • Solucan gübresi toprak açısından kritik öneme sahip olan organik karbon açısından zengindir. Bitkilerin ihtiyacı olan besinlere uygun oranlarda sahiptir. Ayrıca bitkilerin büyümesinde ve zararlılarla mücadelelerde önemli olan kimyasallara da sahiptir.
  • Solucan gübresi toprağın su alımı ve su tutma özelliğini arttırır. Solucan gübresinin kullanımı renk, koku, lezzet, çiçek, meyve kalitesini arttırır.

Solucan gübresi her türlü ürün için kullanılabilir. Ancak, meyve sebze gibi ticari ürünlerde kullanımı karlılığı dikkate değer bir şekilde arttırır.

Solucan Gübresi için Önerilen Zamanlama ve Miktar

Ürün Bir Dönüm İçin Kullanılacak Miktar Uygulanacak Zaman
Pirinç 1 Ton

 

Ürün ekiminden sonra
Şeker kamışı 1.5 Ton Son pulluk sürümünde
Pamuk 1 Ton Son pulluk sürümünde
Biber 1 Ton Son pulluk sürümünde
Yer Fıstığı 0.5 Ton Son pulluk sürümünde
Ayçiçeği 1.5 Ton Son pulluk sürümünde
Mısır 1 Ton Son pulluk sürümünde
Zerdeçal 1 Ton Son pulluk sürümünde
Üzüm 1 Ton Haziran - Temmuz
Narenciye, nar Ağaç başına 2 kg Dikimde ve 1-2 yaş ağaçlarda çiçeklenme öncesi
Soğan, sarımsak, domates, patates, lahana, karnıbahar 1 – 1.5 Ton Son pulluk sürümünde

Solucan Gübresinin Uygulanması

Ürününüze göre solucan gübresini yukarıda bahsedilen miktarlarda uygulayarak yüksek verimler elde edebilirsiniz. Ekinler için solucan gübresini dönüm başına uygularken, her bir ağaç için de ayrı ayrı uygulayabilirsiniz.

Fidenin veya ağacın etrafını kazın
Foto 1. Fidenin veya ağacın etrafını 15-20 cm kadar kazın.
Yeteri miktarda solucan gübresini dökün
Foto 2. 2-3 kg solucan gübresini dökün.
Her bir fide için aynı şekilde uygulayın
Foto 3. Gübreyi her bir fide için aynı şekilde uygulayın.
Çukuru aynı toprakla kapatın
Foto 4. Çukuru aynı toprakla kapatın.

Daha detaylı bilgi için lütfen bizi arayın (+90 533 350 77 07)