Solucan Gübresi Çayı Nasıl Yapılır

Solucan Gübresi Çayı

Solucan gübresi çayı bitkilerinizin doğal olarak gübrelenmesi için kolay, besleyici ve çok etkili bir yöntemdir. Dışarda ve içerde her türlü bitkiniz için rahatça kullanabilirsiniz.

Solucan gübresi için kutunuzu hazırladıysanız, güzel bir vermikompost veya vermicasting ürünü elde edebilirsiniz. İlk önce bu iki terim arasındaki farkı anlatarak başlayalım konumuza:

Vermikompost (Solucan Gübresi – Solucan Kompostu), solucan atıkları/dışkıları (vermikastlar) ile solucan kutusundaki organik malzemenin parçalanmış/yıkılmış/bozulmuş halinin birleşimidir. Bu, kutudaki malzemelerin zamanla parçalandığı tipik bir kompost kutusu içindeki malzemeye çok benzer, içinde solucan gübresi de (atıkları / dışkıları) bulunur.

Vermicasting (Solucan Gübresi) ise, direk olarak solucanlar tarafından üretilen gübreyi (dışkı - atık) işaret eder. Ek organik madde içermeyen saf solucan gübresidir (dışkı – atık). Vermikastlar koyu kahverengidir (neredeyse siyahtır) ve koyu, ufalanabilir topraklara benzer. Bol miktarda besin içerirler; bu gübreler bitkiler için hemen kullanabilirler. Solucanlar sadece solucan gübresinin kaldığı kutularda çok fazla yaşayamazlar, bu sebepten ayrıştırmayı (solucan gübresi hasatı ) çok geç kalmadan yapmanız gerekir.

Vermicompost ve vermicastingleri farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Saksı çiçeklerinde kullanabilirsiniz, bunun yanında tohum ekmeden önce toprağın besleyicilik özelliğini artırmak için toprağa ekleyebilirsiniz. Onları kullanmanın bir diğer harika yolu da tamamen doğal sıvı gübre üretimidir. Bu yazımızda bunun nasıl yapılacağına değineceğiz.

Solucan gübresi çayının faydaları

Solucan Gübresi çayı, bitkilere besleyici malzeme sağlamanın kolay ve hızlı bir yoludur. Solucan gübresi çayı içindeki besin maddeleri ve faydalı mikroplar toprak tarafından kolayca emilebilir ve / veya bitki tarafından kolayca alınabilir. Solucan gübresi çayı, bazı kimyasal gübrelerin yaptığı gibi bitkileri yakmaz. Evinizdeki ve bahçenizdeki tüm bitki türlerinin gübrelenmesinde kullanabileceğiniz güvenilir ve kolay bir yöntemdir.

Solucan gübresi çayı nasıl yapılır

Vermicompost çay yapmak için kullanabilecek birkaç yöntem vardır.  Yüksek miktarda faydalı mikropla sonuçlanacak olan kompost çay üretimi için, vermikompostunuzu bir keten veya ince örgü torbada su dolu kovaya koyun. Kovadaki suyu/vermikompostu havalandırma pompasıyla en az 24 saat havalandırın. Bu yöntem en iyi sonucu veren yöntemlerden biridir ve birçok bahçıvan tarafından da tavsiye edilir.

Kompost çay yapmak için başka bir yol da bir gece boyunca su kabı içinde vermikompostu demlenmeye bırakılmasıdır.

Diğer bir yol ise bir litre suya yaklaşık çeyrek fincan vermikompost veya vermicasting koyduktan sonra, karışımı ince bir elek veya filtre ile süzmektir.

Vermikompost çay yapmanın en kolay yollarından biri de çeyrek fincan vermikompostun bir kâğıt kahve filtresine konulup pamuklu sicim ile sıkıca bağlandıktan sonra bir galon su dolu kovada bir gece boyunca bekletilmesidir.

Havalandırmanın faydalarını elde etmek için, su içindeki karışımı bir çubuk yardımıyla belirli aralıklarla bir süre karıştırabilirsiniz. Bir gece boyunca demlenmesini bekledikten sonra, içeride veya dışarıdaki herhangi bir bitki için kullanabileceğiniz açık kahverengi renkli solucan gübresi çayınız hazır demektir.

Solucan gübresi çayı bitkiler için ne zaman kullanılmalı

Aktif büyüme dönemlerinde, saksı bitkilerinizi 10 günde bir solucan gübresi çayı ile besleyebilirsiniz. Dışardaki bitkilerinizi ve sebze bahçenizi de haftada 1 kez bu çay ile beslemeniz yeterli olacaktır. Çayı bir sprey şişesine veya hortum ucu püskürtücüsüne de koyabilirsiniz. Bu sprey ile bitkilerinizin yapraklarını sulayabilirsiniz. Bazı botanikçiler ve bahçıvanlar bu şekilde sulanan bitkilerde külleme gibi durumların azaldığını söylemektedirler.

Solucan gübresi çayı, bitkilerinizi beslemek için kolay ve etkili bir organik yoldur. Hangi yöntemle olursa olsun, elde ettiğiniz çayı kullandığınız bitkileriniz daha sağlıklı olacaktır.